Questions (1)

Hello, I have a Venus Artima Gold Filter unit under my sink, & I would like to change the 5 stage filter set. 
Please could you send me a diagram so I can be sure which direction the filter units should go in, as they do have arrows on them, to show direction of flow. 
I have installed a new set, but the output flow is very slow, so I;m not 100% sure I have done the installation correctly. A diagram would be most helpful. 
Email Franklydude@gmail.com

Merhaba, lavabomun altında Venus Artima Altın Filtre ünitesi var ve 5 kademeli filtre setini değiştirmek istiyorum.
Lütfen bana bir diyagram gönderebilir misiniz, böylece filtre ünitelerinin hangi yöne gitmesi gerektiğinden emin olabilirim, çünkü üzerlerinde akış yönünü göstermek için oklar var.
Yeni bir set kurdum ama çıktı akışı çok yavaş, bu yüzden kurulumu doğru yaptığımdan %100 emin değilim. Bir diyagram en çok yardımcı olacaktır.

Vesnus Artima Gold filter system

Frank Fattori 29 Apr 2022

Hello, I have a Venus Artima Gold Filter unit under my sink, & I would like to change the 5 stage filter set. Please could you send me a diagram so I can be sure which direction the filter units should go in, as they do have arrows on them, to show direction of flow. I have installed a new set, but the output flow is very slow, so I;m not 100% sure I have done the installation correctly. A diagram would be most helpful. Email Franklydude@gmail.com Merhaba, lavabomun altında Venus Artima Altın Filtre ünitesi var ve 5 kademeli filtre setini değiştirmek istiyorum. Lütfen bana bir diyagram gönderebilir misiniz, böylece filtre ünitelerinin hangi yöne gitmesi gerektiğinden emin olabilirim, çünkü üzerlerinde akış yönünü göstermek için oklar var. Yeni bir set kurdum ama çıktı akışı çok yavaş, bu yüzden kurulumu doğru yaptığımdan %100 emin değilim. Bir diyagram en çok yardımcı olacaktır.

More

Ask Question